Vakariņas

Vakariņas ir dienas noslēdzošā ēdienreize, kurā uzņemam pēdējās organismam nepieciešamās minerālvielas un vitamīnus. 

Piemērotākais laiks vakariņām ir aptuveni 2 stundas pirms nakts miera. Piemēram, ja bērns iet gulēt ap desmitiem vakarā piemērotākais laiks būtu aptuveni no 7 līdz 8. Kad bērns ir paēdis varam tad lēnā garā doties mazgāties un iet gulēt.

Ko?

Vakariņās var atrasties gan siltais, gan aukstais ēdiens. Ēdienam jābūt gana sātīgām, taču tas nedrīkst būt pārāk smags un grūti sagremojams. Līdzīgi kā pusdienās vakariņās vadamies pēc ”šķīvja principa” 50% dārzeņi, 25% olbaltumvielas (gaļa, zivs, biezpiens, glāze kefīra vai piena, ola) 25% graudaugi. Protams, būtu vērtīgi pievērst uzmanību lai ēdienu neatkārtotos un ja pusdienās tika piedāvāta gaļa, tad vakariņās varam piedāvāt kādu lēcu sautējumu, zivi? biezpienu? vai pupiņu pastu ar dārzeņiem, zivi? Dārzeņiem noteikti uz šķīvja ir jāatrodas, jo tie bagātīgi satur dažādas minerālvielas, vitamīnus, kā arī balastvielas, kas palīdz puncītim strādāt. Dārzeņi var būt svaigi, sautēti, pagatavoti salātos. Kombinēt tos varam ar eļļu, sēklām, citrusu sulu, krējumu vai bezpiedevu jogurtu. Kā arī lielākiem cilvēkiem –  varam izmantot dažāda veida etiķus, kas tikai dārzeņu garšu papildinās un daudzveidos.

skivis

Putra, manuprāt, ir vairāk piemērots ēdiens brokastīm. Mirklī, kad mums vajag uzlādēt mūsu organisma ogļhidrātu rezerves. Taču ja esam pieraduši pie putras, tās noteikti vajadzētu kombinēt ar dārzeņiem. Putru arī iespējams gatavot no griķiem, kvinojas, grūbām, brūnajiem rīsiem un citiem graudaugiem. Saldās augļu putras vakariņām nav piemērotas. Daudzveidīgs vakariņu ēdiens ir zupa.

Dārzeņus var vārīt vieglā zivs vai gaļas buljonā, pievienot pētersīli vai citus zaļumus. Vasaras sezonā tā var būt aukstā zupa ar olbaltumvielām un labajām baktērijām bagāto kefīru. „Retu reizi vakariņās var mieloties ar maizītēm, tomēr tās jāpagatavo veselīgas- uz pilngraudu maizes var uzlikt salātlapu un dārzeņus. Vasaras sezonā var gatavot arī grillētus ēdienus vai ugunskurā ceptus kartupeļus- galvenais, lai ēdiens nav pārcepts.” Ēdienu var papildināt ar veselīgu mērci, piemēram, no turku zirņiem gatavotu hummusu vai bezpiedevu jogurta mērci, ko papildina ar svaigiem zaļumiem.

Ar uzkodām jābūt uzmanīgem. Nereti uzkožot varam apēst krietni vairāk nekā patiesībā vajadzētu. Kā arī pirms gulētiešānas jāizvairas no smagiem – trekniem ēdieniem, piemēram, pelmeņiem, pankūkām, picām, saldiem jogurtiem, baltmaizes, gāzētiem dzērieniem, piena makaronu zupām. Tie var veicināt skābes izdalīšanos, kā rezultātā var būt nepatīkama sajūta krūšu rajonā, piesmakusi balss, aizlikts deguns norīta vai klepus.

„Ja gribās kādu našķi, tad tikai pēc vakariņām, tomēr vecākiem ļoti vajadzētu padomāt, vai tas patiešām ir nepieciešams. Turklāt pēc vakariņām, kad ir iztīrīti zobi, vienīgais, ko bērns drīkst lietot uzturā, ir ūdens vai nesaldināta tēja.”

Ja esiet ārpus mājas – vienmēr apskatiet produktu sastāvu. No kā šis produkts sastāv? Kas tur ir vērtīgs? Un ir jāsaprot arī bērni var paciesties. Arī tad, ja vakariņas plānotas kafejnīcā, pilnvērtīgas vakariņas nevar aizstāt ar desertu vai izvēlēties tikai 1 ēdienu = frī kartupelīšus ar kečupu. Tur noteikti ir vēl kaut kas starp piedāvātajiem ēdieniem, kas Jums vai Jūsu bērnam garšo.

Naksniņas?

Ja pēc vakariņām paredzēta pastaiga svaigā gaisā vai kādas citas aktivitātes, bērnam var sagribēties atkal uzkost. Uzkodu pēc vakariņām sauc par naksniņām. „Varam piedāvāt kādu augli vai dārzeni. Ja dārzā ir upeņu vai jāņogu krūms, ogas noteikti var ēst. Taču tas noteikti nebūs saldais sieriņš, cepumi, saldināti jogurti vai dzērieni.” Ja bērns pēc vakariņām grib uzkost regulāri, vecākiem turpmāk jāieplāno bagātīgākas vakariņas. „Nav māksla visu aizliegt, māksla ir iemācīt mērenību. Ka tā nav ikdiena- ja gribu uzkost, paņemu šokolādi, jogurtiņi vai biezpiena sieriņu. Jāparāda bērnam, ka uzkoda var būt arī svaigs gurķis, ābols, burkāns, redīss vai kāposts. Ne jau cukurs bērniem pietrūkst visvairāk. Turklāt 2 līdz 3 gadus veca bērna dienas cukura norma ir 3 tējkarotes dienā. Ja vienā banānā jau ir 2, tad vēl vakarā apēst našķi pirms gulētiešanas nav nepieciešamas.”

Padomi

Īpaši tad, ja vecākiem nav daudz laika gatavot, ļoti ērts ēdiens ir zupa- to var pagatavot pat divām vakariņām vai vakariņām un nākamās dienas pusdienām.

Jo kārtīgāk bērns paēdīs vakariņas, jo mazāk gribēsies uzkost pēc tam un meklēt našķus ar, ko remdēt izsalkumu.

Ūdens vai nesaldināta tēja bērnam maziem malciņiem jādzer visas dienas garumā. Padzerties vajag arī vakarā, taču, lai bērns mierīgi varētu izgulēt visu nakti un neceltos, jo vajag čurāt, jāraugās, lai lielākā padzeršanās nesākas tieši ap vakariņu un gulētiešanas laiku.

Ja bērns bērnudārzā visas dienas garumā ēdis kārtīgi, vakariņās var piedāvāt arī vieglāku ēdienu, taču tam jābūt pilnvērtīgam un jāremdē izsalkums.

 

Lizete

Author: edamarlizeti

sertificēta uztura speciāliste Bērnu Klīniskā universitātes slimnīca, Šarlotes poliklīnika, klīnika ''Vesels bērns''

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: