Pusdienu kārbiņa

Aktīvi kustoties, mācoties un baudot bērnību bērni var just izsalkumu jau pirms pusdienlaika, vai arī pirms došanās mājās no skolas. Tāpēc pusdienu kārbiņa ir lielisks veids, kā nomākt izsalkumu veselīgā veidā! 

Pusdienu kārbiņas noteikti ir laba tradīcija – ja visiem klasesbiedriem tās ir līdzi. Vislabāk to būtu izmantot tieši pēcpusdienā, kad ir pagarinātā diena vai pirms došanās uz pulciņiem. Taču mēdz būt visādi. Īpaši svarīgi pusdienu kārbiņa ir tiem bērniem, kuri norīta nav ieturējuši brokastis. Jāseko līdzi lai kārbiņas saturs būtu veselīgs, kā arī laikam – kurā momentā bērns šo kastīti atvērs? Jo diez vai ja bērns uzkodīs tieši pirms pusdienām – pusdienas gribēsies ēst? un kas notiks vēlāk? ja pusdienu kārbiņas saturs būs apēsts jau dienas pirmajā pusē. Drīz vien gribēsies atkal uzkost. Vēl jāņem vērā, ja mācību iestādē starp ēdienreizēm, ir, piemēram, piena vai dārzeņu/augļu pauze, iespējams uzkodu kastīti līdzi nemaz nevajag.

Jāatceras, ka viss labais nav nemaz sarežģīts. Tie var būt pavisam vienkārši produkti: svaigi vai žāvēti augļi un ogas, rieksti, sēklas, dārzeņi, kāda maizīte vai piena produkti. Uzkodas varam gatavot arī paši: biezpiena sieriņus, musli batoniņus, pilngraudu kēksiņus, žāvētu augļu un ogu trifeles, tortillas ar sieru un dārzeņiem. „Jāpiedomā būtu ne vien par uzturvērtību, bet arī kalorijām un cukura daudzumu. Piemēram, ja veikalā iegādājamies musli batoniņu, jāpievērš uzmanība cukura koncentrācijai. Ir batoniņi, kuri satur pusotru līdz divām karotēm cukura, bet ir kas satur jau 4 vai 5 karotes cukura. Tāpat it batoniņi, kas satur 120 kalorijas, bet ir arī tādi, kuru sastāvā ir 600 kalorijas, kas 3 līdz 5 gadus vecam bērnam ir ļoti daudz. Līdzīgi ir ar smūtijiem. „Dienā vienu tādu bērns var izdzert, bet tad sekojam līdzi lai vēl nav papildus saujas ar augļiem vai sula. Ne vienmēr mēs varētu apēst tik daudz svaigu augļu kā varam tos izdzert blendētā veidā.”

Tāpat jāņem vērā, ka stipriem zobiem – vajag lai tos izmanto! Jāgrauž, jākož un jākošļā ļoti kārtīgi. Jāpiedāvā dažādu faktūru produkti – žāvētus augļus, riekstus, dārzeņus.

Uzkodu kastītē iederēsies dārzeņi: gurķis, paprika, ķirbis, kolrābis, redīsi, kālis un citi dārzeņi. „Garšīgi ir brokoļa kāti, arī svaigs topinambūrs, kam ir riekstaina garša.” Kastītē var likt arī tomātus un burkānus. Var izvēlēties jau safasētus mazos tomātiņus un burkāniņus vai arī mājās paši dārzeņus sagriezt mazākos gabaliņos vai salmiņos. „Vajag izmēģināt un atrast to burkānu šķirni, kas bērnam garšo vislabāk. Un sagriezt pašam.” Dārzeņus var likt arī sviestmaizēs. „Maizītē liekam sieru, tomātu, kādu salātlapiņu. Ja dārzeņus liekam kruasānā, jāraugās, lai tas būtu gatavots no augstas kvalitātes mīklas- lai tā nav gatavota no margarīna, nesatur transtaukskābes un dažādas liekas piedevas.

Bērniem garšo cidonijas, upenes, dzērvenes, taču bieži tie ir nevis žāvēti augļi un ogas, bet sukādes, kurām cukura koncentrācija ir 90 procenti. Tāpēc vienmēr jāizpēta, cik daudz cukura  tiem pievienots. „Laiku pa laikam tās, protams, var būt, taču jāseko līdzi, cik aktīvs ir bērns, kāda ir svara dinamika, pašsajūta un kurā brīdī bērns šīs uzkodas ēdīs.”

Dažādo dzēriena garšu

Nepietiekams šķidruma daudzums var radīt miegainību, samazināt koncentrēšanās spējas, galvassāpes vai izraisīt sliktu pašsajūtu. Tāpēc papildus uzkodām, līdzi nepieciešams arī dzēriens. „Vispiemērotākie ir nesaldināti dzērieni, piemēram, tēja un ūdens. To garšu varam arī saldināt vai dažādot pievienojot aromātiskas garšvielas vai augļus. Varam pagatavot persiku tēju- tējai ievieno persikus un ir iegūta jau pavisam citu garša. Tas ir ļoti vienkārši.” Ūdenim var pievienot augļus un garšaugus, piemēram, arbūzu, bumbieri, ābolu, kā arī piparmētras lapiņas, baziliku; vīrusu laikā- mazliet ingvera, kas ūdeni padarīs pikantāku. Ūdens garšu papildinās kanēlis- 0,5 l pudelītē var ielikt 2 kanēļa standziņas. Tās dos vieglu, bet interesantāku garšu. „Galvenais, jāraugās, kas bērnam garšo.”

Izvēloties sulas. Atceramies, ka sula = auglis. Dienā būtu ieteicami 2-3 augļi. Sulu izvēloties pievēršam uzmanību – kas ir sula? sulas dzēriens? un kas ir nektārs? visaugstvērtīgākās būs tieši 100% sulas.

Laba uzkoda ir arī dažādas galetes.

Padomi uzkodu kastītei

  • Pusdienu kastīte nav ballītes saldumu plate!
  • Praktiskākās ir uzkodu kastītes ar divām vai vairāk sadaļām- katru uzkodu var ielikt atsevišķa nodalījumā un ēdieni nesajauksies kopā.
  • Uzkodas, liekot kastītē, var ietīt folijā, pārtikas plēvē, cepamajā papīrā. Ja vien bērnam nav alerģijas, var izmantot arī bišu vaska audumus.
  • Raugies, lai produktus ir viegli turēt rokās un apēst, lai tie ļoti nedruptu, nepilētu vai nevarētu izlīt.
  • Pirms uzkodu kastītē liec piena produktus, piemēram, jogurtu vai saldo sieriņu, jāapdomā, cik ilgi tie glabāsies siltā telpā un vai līdz maltītei nebūs saskābuši.
  • Produkta sastāvdaļas parasti ir norādītas dilstošā secībā- tās, kas ir vairāk ir tabulas augšā, kuras vismazāk- apakšā. Ja otrā sastāvdaļa ir glikoze, fruktozes sīrups vai saharoze, tas nav vērtīgs produkts. Arī uzraksts ”satur maz cukura”nenozīmē, ka tā patiešām būs. Pēti produkta marķējumu un atceries 1 tējk = 5g, ja produktā uz 100g ir 10g cukura, tās jau ir 2 tējk. un tas ir daudz!

DSC06314

Author: edamarlizeti

sertificēta uztura speciāliste Bērnu Klīniskā universitātes slimnīca, Šarlotes poliklīnika, klīnika ''Vesels bērns''

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: