Pāris padomi plānojot svētku vakaru

Šķirstot un meklējot reiz sniegtos padomus svētku laikā. Sapratu, ka ir nepieciešami papildinājumi.

  • Vairāk gatavojiet tieši paši, tādejādi, mazāk pievienojot ēdienam sāli un cukuru, bet tā vietā vairāk izmantojot tieši dažādu augļus, to sulas un garšaugus, kā, piemēram, rozmarīnu, timiānu, kanēli, kardamonu, koriandru, pētersīli u.c. Tie palīdzēs sagremot ēdienu, novērsīs vēdera pūšanos, kā arī sniegs interesantu garšu baudījumu svētkos

Pievēršiet uzmanību garšaugu maisījumiem. Bieži vien tajos dominē sāls, kā arī to sastāvā mēdz būt pārtikas piedevas, kā pretsalipes vielas, vai garšas pastiprinātāji.

  • Svētku vakarā centrālo satikšanās vietu ieplānojiet ap eglīti. Lielo galdu ar gardumiem cenšoties atstāt otrajā plānā.

Pēc vakariņām var noorganizēt arī nelielus pārkārtošanas darbus, priekšroku sniedzot dažādām aktivitātēm – spēlēm, dejām, varbūt pat izrādēm, koncertiem u.c. aktivitātēm, ko ikdienā nesanāk darīt.

  • Gatavojoties svētku vakaram mēģiniet izvairītes no našķēšanās. Tā vietā cenšaties kārtīgi paēst gan brokastis, gan pusdienas.

Bieži vien tieši našķējoties ar siera šķēlītēm, vai kādām maizītēm mēs uzņemam pat lielāku kaloriju daudzumu nekā kārtīgi paēdot. Visiem zināma likumsakarība ”Izsalcis cilvēks veikalā nopērk vairāk, nekā paēdis”. Tamdēļ, pirms svētku mielasta nebadojieties visu dienu.

  • Saldinātos dzērienus un to ”tukšās kalorijas” labāk atstāt citām ballītēm. Šoreiz priekšroku sniedziet tējām un dažādiem augļu ūdeņiem (Piemēram, ūdens ar ābolu, bumbieri un kanēļa standziņu)

Alkohols un saldinātie dzērieni satur lielos daudzumos cukuru līdz pat 10 tējkarotēm cukura 1 glāzē, kas var veicināt gan vēdera pūšanos, gan arī vēlmi ēst vairāk.

  • Galdā lieciet vairāk no augu valsts produktiem (dārzeņi, augļi, graudaugi) gatavotus ēdienus –  dažādus salātus, sacepumus un svaigas uzkodas. Mazāk treknu gaļu, kūku un putukrējuma mērču.

 Jebkuru ierasto svētku ēdienu ir iespējams pagatavot veselīgāk. Rasolu gatavojot izmantojiet liesu liellopu gaļu, majonēzes vietā krējumu ar sinepēm un mārrutkiem, speķa vietā liesāku gaļu (pievēršiet uzmanību sastāvām un pārtikas piedevu klāstam kūpinātajos gaļas izstrādājumos), kāpostus sautējiet apelsīnu vai cidoniju sulā bez papildus taukvielu pievienošanas utt…

Trekni un olbaltumvielām bagāti produkti sniedz ļoti labu sāta sajūtu, taču ja to būs vairumā smaguma sajūta ir neizbēgama.

  • Svētku vakarā variet vadīties pēc šķīvja principa. Vakara sākumā salikto ēdienu mēģiniet ēst visa vakara garumā, izvairoties no vairākkārtējas tā papildināšanas.

Priekšroku sniedziet tam, kas šķiet visgardākais. Saimniece neapvainosies ja nepagaršosiet visu.

  • Taču ja tik un tā izdodas pārēsties. Nešaustiet sevi par to!

Nākamajā dienā mēģiniet to vairs nedarīt! Ieplānojiet kādu garāku pastaigu un cenšieties ēst normāli bez liekiem našķiem, rasoliem un franču karbonādēm.

PRIECĪGUS SVĒTKUS

Ja Tev ir kādas idejas kā svētkos apēst mazāk dalies!

FullSizeRender-3

Author: edamarlizeti

sertificēta uztura speciāliste Bērnu Klīniskā universitātes slimnīca, Šarlotes poliklīnika, klīnika ''Vesels bērns''

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: